Last night in Madrid

HDR Tutorial

(ver. 1.0)
 
Na slovenskom preklade ešte stále pracujem. Zatiaľ mozťe navstiviť anglicku verziu (HDR tutorial EN)
 

Tento tutorial je rozdelený na viaceré časti a postupne budú pribúdať, tak ako sa budú vytvárať. Nakoniec budú dostupné tieto časti:

  1. Prehľad (táto stránka) – všeobecné myšlienky na tému HDR.
  2. Fotíme pre HDR – rôzne spôsoby ako fotiť zdrojové fotky pre HDR.
  3. Spojenie a tonemapovanie HDR – popis ako používať Photomatix Pro.
  4. Najbežnejšie problémy a ako ich opraviť – čo všetko je potrebné opraviť v HDR fotke.
  5. Ako dosiahnuť konečný vzhľad HDR fotky – dodatočné kroky a pluginy, ktoré môžte použiť na HDR.

Co je HDR?

Urobme to čo najjednoduchšie. HDR je spôsob ako kombinovať viaceré zábery, aby vo finálnom výsledku neboli preexponované miesta a aby boli detaily aj v tmavých miestach. To je všetko, čo potrebujete vedieť.

Veľa ľudí vidí v HDR neprirodzene vyzerajúce fotky, ktoré nemajú nič spoločné s realitou. Ja ich nazývam fotky s “HDR výzorom”. Tie môžu byť vytvorené z ľubovoľnej fotky a nemajú príliš veľa spoločného s HDR. Videl som dobré aj zlé fotky ale veľmi záleží na vkuse človeka, ktorý sa na nich pozerá. Taktiež niektoré výsledky, dosiahnuté HDR technikou, je možné dosiahnuť aj inými postupmi.  Opäť je to iba na rozhodnutí fotografa, aký postup použije (tak ako napríklad, či použije Canon alebo Nikon, v oboch prípadoch je výsledok fotka :) ).

Taktiež existuje určitý odpor voči HDR fotkám. Ale je potrebné pochopiť, že HDR je proces, časť finálnej fotky. A záleží na fotografovi, ako bude výsledná  fotka vyzerať. HDR samé o sebe nevytvorí ani dobrú ani zlú fotku.

Často dostávam otázku, či moje fotky sú naozaj HDR. Dôvodom toho je, že ľudia očakávajú ten “HDR výzor” od nich. Ale to nie je môj cieľ. Ja sa snažím  nájsť ten správny pomer medzi umeleckou a realistickou fotkou, a kedy fotky vyhovujú môjmu vkusu :).

Old Bridge

Preco HDR?

Opäť veľmi jednoduchá otázka. Pri fotení, nie vždy, si môžete nastaviť zdroj svetla. Hlavne ak je jediným zdrojom Slnko. HDR dáva možnosť zachytiť všetko dostupné svetlo a potom exponovať všetky časti fotky podľa potreby.

Odstraňuje to limitácie na fotoaparáty a dáva väčšiu voľnosť v post-procese.

V konečnom dôsledku je to na rozhodnutí fotografa. Tak, ako pri všetkých ostatných fotografických technikách, začať s HDR je jednoduché, ale dosiahnuť dobre vyzerajúcu HDR fotku, je celkom ťažké. Netreba sa nechať znechutiť prvými nepodarkami lebo postupom času a získaním praxe sa výsledky zlepšia.

V prípade problémov, dodatočných otázok a nejasností v tutoriale kľudne napíšte komentár.

Takže môžme rovno začať s prvou časťou, ako fotiť pre HDR.